serkalarman.com

 
 
Reklam
FLAŞ FLAŞ FLAŞ…İnvisalign yöntemi (görünmeyen teller) nihayet Turkiye de… PDF Yazdır e-Posta
serkal arman tarafından yazıldı.   
Salı, 07 Haziran 2011 15:10

 

Daha önceki makalelerimde ayrıntılı olarak bahsettiğim  ve  ilk olarak 1999 yılında ABD de faaliyet göstermeye başlayan  invisalign yöntemi , zaman içeriside dünyanın birçok kıtasında yaygınlaşmış  ve en sonunda resmi olarakta ülkemizde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Düzenlemiş olduğu invisalign sertifikasyonu kurslarıyla ,Türkiye deki bir çok ortodontist  kısa zamanda invisalign yönteminin ayrıntılarını keşfedip bu yöntemi kullanmaya başlayacaktır. Şu anda çok sınırlı sayıda hekimin  invisalign sertifikası sahibi olduğu ülkemizde en kısa zamanda bu sayı artacak ve invisalign yöntemiyle tedavi olmak isteyen hastalar içinde kolaylık sağlanacaktır.

Siz şimdi “Hey dostum sen değil miydin invisalign yönteminin dezavantajlarını sayıp, aslında bu yöntemin klasik braket-tel tedavisinin hiçbir şekilde alternatifi olamayacağını söyleyen…İlk sertifika alanlardan biri olunca her şey değiştimi yoksa???” demeden önce hemen söyleyeyim. HAYIR fikrim değişmedi, hatta invisalign yöntemini çok daha yakından tanıma fırsatını bulduktan sonra daha önceki fikirlerim daha da pekişti diyebilirim. Neydi bu fikirlerim ? Kısaca hatırlatmak gerekirse...
 
♦ İnvisalign maalesef her türlü vaka da kullanılamamaktadır.
 
♦ İnvisalign fiyatları  geleneksel yöntemlere (braket ve teller) göre çok yüksektir.
 

♦ İnvisalign firması (Align Tech. Inc) henüz ülkemizde faaliyet göstermediği için bu yöntemle tedavi şu an için biraz sıkıntılı. Neden derseniz, alınan ağız ölçüleriniz önce ABD’ ye gidip orada hazırlanan plaklarınız tekrar ülkemize gönderilmekte ve kullanırken plaklarınızın başına gelebilecek olası kırılma veya kaybolma gibi durumlarda yeniden deniz aşırı yardım zorunlu hale gelmektedir. Tabii Türkiye'ye gelirken atlatmak zorunda olduğu prosedürleri tahmin edersiniz.

Evet dikkat edecek olursak,  daha önceki makalemde saymış olduğum bu dezavantajlardan bir tanesi, yani “invisalign firmasının ülkemizde faaliyet göstermiyor oluşu” artık  yok. Kaldı 2 madde…ki bence en önemli dezavantajı daha öncede bahsettiğim üzere invisalignın kullanım alanının çok kısıtlı oluşu ve genelde sadece çok basit vakalarda efektif olarak kullanılabilmesidir.  Biraz detaya kaçarsak invisalign yönteminin en yetersiz kaldığı nokta dişlere gerekli kök hareketi yaptıramaması . Eminim birçoğunuz bu  söylediğimin ne anlama geldiğini anlamamıştır. Belki de “dişimin kökünden bana ne kardeşim, dişlerim güzel görünsünler bana yeter”...demiş olabilirsiniz. Aslında haklısınız.. dişlerin güzel görünmesiyle diş köklerinin alakasını ancak tecrübeli bir uzman ayırt edecektir. Sizse aradaki farka “ikisinin dişleride düzgün ama birininki niye öbürüne göre daha güzel görünüyor anlamadım” şeklinde yaklaşacaksınız. Hani bir söz vardır;” Mükemmelle sıradanı ayıran şey ayrıntılardır” diye, işte dişlerdeki durumda aynen buna benziyor. Az ile yetinenlerdenseniz İnvisalign yöntemi tam size göre... (invisalign tedavisinin fiyatlarını gözönünde bulundurduğunuzda gerçekten azla yetinebilirmisiniz bilemiyorum )

Haa, bu arada aklıma gelmişken ortodontik tedavide ki en önemli kurallardan birisi, "vakayı ne kadar ideale yakın bitirirseniz tedaviden sonra oluşacak nüksetme oranı da o kadar az olur" şeklindedir. Bu durumda invisalign ile bitirilmiş vakalardaki tedavi sonrası oluşabilecek olan nüks miktarının, ideal bitirilen vakalara göre oldukça fazla olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Tüm bunları açık yüreklilikle söylediğim için benim invisalign düşmanı olduğumu düşünmeyin sakın, aksine invisalignin  ortodonti dünyasının son yıllardaki en büyük buluşu olduğunu düşünüyorum. Sadece biraz (belki birazdan daha fazla) daha zamana ihtiyacı var şu anda. Daha önce de söylediğim gibi invisalign ortodontinin belki de geleceği...ama şimdiki zamanı kesinlikle değil... 

Son Güncelleme: Çarşamba, 15 Şubat 2012 22:03
 

Reklam
Reklam
Reklam