serkalarman.com

 
 
Reklam
Lingual Ortodonti ve İncognito Yöntemi PDF Yazdır e-Posta
serkal arman tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 18 Ekim 2010 18:17

 

Son zamanlarda, tıpkı invisalign tedavisi gibi yine  çok merak edilen ortodontik tedavi yöntemlerinin başında incognito yöntemi gelmektedir. İncognito tedavisinden bahsederken, bu yöntemin lingual ortodonti başlığı altında incelenmesi daha uygun olacaktır. Lingual ortodonti kısaca, dişlerin arka kısımlarından uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Zaten kelime olarak da –lingual- Latincede  “dil tarafı” , “dil bölgesi” anlamına gelmekte olup, dişlerin dile bakan kısımlarına  uygulanan ortodontik tedaviyi tanımlamaktadır. İncognito tedavisi ise lingual ortodonti de kullanılan yöntemlerden birisinin piyasa ismidir. Tıpkı lingual ortodontideki diğer yöntemler gibi incognitoda da, kullanılan teller ve braketler dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılmaktadır.  İncognito ve diğer lingual ortodonti yöntemlerinin en büyük avantajları ise, invisalign yönteminin aksine sadece belirli vakalarda değil daha komplike vakalarda da kullanılabilir oluşlarıdır. 

İncognito ve diğer lingual tedavi tekniklerini  bir örnek vererek açıklayacak olursak, ortodontik tedaviyi “arabaya”,  lingual ortodontiyi ise “üstü açık arabalar” grubuna  koyduğumuzda , incognitoyu “üstü açık  bir Rolls Royce” a benzetebiliriz. Üstü açık tek arabanın Rolls Royce olmadığını hepimiz biliyoruz ancak Rolls Royce ve diğer arabaların farkını da söylemeye gerek yok sanırım. En son teknoloji, daha fazla konfor, daha fazla lüks, daha güçlü motor, daha fazla hız …vs.. Tabi tüm bunların yanında, lüks diye tabir edilebilecek bütün arabalardan kat be kat fazla bir satış fiyatı.  Peki  son model bir Mercedes ten bile  birkaç kat fazla fiyata satılan bu arabaların bu kadar pahalı olmalarının sebebi,  gerçekten Mercedesten çok daha lüks, çok daha hızlı olmaları mı , diye soracak olursanız cevabım HAYIR olacaktır. Rolls Royce’u değerli kılan şey ne hızı, ne de yüksek konforu…bu İngiliz  arabasını bu kadar özel ve pahalı kılan faktör, Mercedes ve diğer markalar gibi seri üretiminin olmaması sadece belirli bir sayıda “özel siparişle ve kişiye özel” el yapımı olarak üretilmesidir.  Konumuza dönecek olursak tıpkı Rolls Royce örneğinde olduğu gibi incognito da diğer lingual tedavi metodlarından bu nedenle ayrılmaktadır. Diğer tüm ortodontik tedavi yöntemlerinde kullanılan ve fabrikasyon olarak üretilen  braket ve tellerin aksine  incognito yönteminde her şey hastanın ağzına göre özel olarak “altın alaşımından” üretilir. Kısacası bu yöntemde, hastaların dişlerinden alınan ölçüler tıpkı İnvisalign yönteminde olduğu gibi önce yurt dışındaki (Almanya) merkeze gönderilmekte, orada bilgisayar destekli özel bir yazılım yardımıyla kişiye özel olarak üretildikten sonra  tekrar ülkemize yollanmaktadır. İncognito tedavisini diğer lingual yöntemlerden ayıran bir diğer özellik ise, tedavi için kişiye özel üretilen braketlerin, dişlerin arka kısımlarına direkt olarak değil,altından yapılmış bir kaide vasıtasıyla yapıştırılmalarıdır. Bu sayede dişlerin arka yüzleri adeta altın bir yüzeyle kaplanmış gibi olup diğer lingual yöntemlerindeki gibi yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük oluşma olasılığı azalmaktadır.  

Yöntemin en büyük dezavantajı ise kişiye özel üretim yapıldığı için, gerek lingual ortodonti de kullanılan diğer yöntemlere gerekse ortodontideki diğer tüm tedavi yöntemlerine göre kat be kat daha maliyetli oluşudur.  Lingual ortodontinin zaten klasik yöntemlere göre oldukça maliyetli olduğu göz önüne alınırsa, incognito yöntemi için ne kadar yüksek bir bedel ödeyebileceğinizi sanırım hayal edebilirsiniz.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 15 Şubat 2012 22:03
 

Reklam
Reklam
Reklam